Plastik Akış Analizi

Plastik enjeksiyon kalıplarının imalatına geçmeden önce, kalıplanacak parçanın ve imalat proseslerinin önceden analizinin yapılması, olasın imalat hatalarının önüne geçmenizi sağlar. Henüz kalıplanacak ürünün tasarımı esnasında bu analizlerin yapılması ürünlerinizin kalitesini arttıran bir işlem olmaktadır. Plastik akış analizi hizmetimizin kapsamı şu şekildedir ;

  • Parça dolum – ütüleme – soğutma ve çarpılma analizi
  • Yolluk yeri optimizasyonu
  • Toplam enjeksiyon çevrim zamanı hesabı
  • Yolluk dengeleme optimizasyonu
  • Soğutma kanalı tasarım optimizasyonu
  • Tüm analiz sonuçlarının detaylı raporları (sunum,video vb)

Yolluk Giriş Optimizasyonu

Plastik enjeksiyon kalıplarında ilk ve en en önemli belirlenmesi gereken konu; plastiğin kalıp boşluğuna hangi noktadan enjekte edileceğidir. Bunun tespiti için birçok parametre göz önünde bulundurulmalıdır. Kalıp imalatı tamamlandıktan sonra yapılacak test baskılarında herhangi bir olumsuz durum oluşmasında yolluk yerlerinin değiştirilmesi çok zaman alan ve maliyetli bir işlemdir. Bu sebeple ürün tasarımı tamamlandıktan sonra bir çok farklı seçeneği analiz ederek ek maliyet riskini sıfıra düşürebilirsiniz

Toplam enjeksiyon çevrim zamanı hesaplama

Plastik enjeksiyon kalıplarında maliyet hesaplanmasında en önemli hususlardan biri de, ürünün ortaya çıkması için gerekli olan enjeksiyon çevrim zamanıdır. Bu sürenin en optimum seviyede tutmak için özellikle ütüleme ve soğutma zamanlarının hesabı çok iyi yapılmalıdır. Alacağınız analiz hizmetleri sayesinde bu zamanları en optimum seviyelerde belirleyebilirsiniz.

Yolluk dengeleme optimizasyonu

Plastik enjeksiyon kalıplarında özellikle aile kalıpları dediğimiz; kullanımda birlikte montaj edilen ancak farklı geometrilere sahip ürünlerin kalıplanmasında yolluk çaplarının dengelenmesi gerekmektedir. Bu durum kalıp imalatı gerçekleştikten sonra deneme-yanılma metodu ile yapıldığında üretici firmaya çok ciddi zaman kaybettirebilecek bir işlemdir. Analiz hizmetimizden faydalanarak yolluk dengeleme optimizasyonlarınızı tek seferde çözüme ulaşacak şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Soğutma kanalı optimizasyonu

Plastik enjeksiyon kalıplarında daha kaliteli ürünler elde edebilmek için, kalıp içerisinde ürünün yeteri kadar soğutulması gerekmektedir. Ürün yeteri kadar soğutulmadan kalıptan çıktığında, itici izleri gibi birçok istenmeyen sonuçla karşılaşılabilir.  Bu sebeple çok iyi bir soğutma kanalı tasarımı yapılmalıdır. Analiz hizmetimizden faydalanarak birçok soğutma kanalı tasarımını deneyebilir, en optimum sonuca imalat aşamasından önce sahip olabilirsiniz.